Szafir – symbolika

Według wierzeń szafir jest kamieniem symbolizującym wierność, miłość, czystość i skromność. Dawniej przypisywano mu magiczne właściwości. W starożytnej Grecji symbolizował boga Apolla, miał odgrywać znaczącą rolę w odnalezieniu prawdy. Egipcjanie i Rzymianie czcili go jako kamień sprawiedliwości. Z kolei na Wschodzie postrzegano go jako klejnot, mający wiele wspólnego z jasnowidzeniem. Buddyści widzieli w szafirach talizmany przyjaźni i małżeńskiego szczęścia. W trakcie trwania średniowiecza, zyskały całkiem nowe właściwości – chroniły przed urokami, złymi duchami oraz grzesznymi pokusami diabła. Z tego też powodu były chętnie noszone przez przedstawicieli wysokiego duchowieństwa. Do dziś przetrwało przeświadczenie o niezwykłej mocy klejnotu, dzięki której ma on koić stany lękowe i zwalcza choroby. 

Barwy szafiru

Szafiry to wyjątkowo trwałe kamienie szlachetne, które występują najczęściej w cudownej niebieskiej barwie. Nie jest to jednak jedyny możliwy kolor. Odcień klejnotu można zmieniać poprzez dodanie do niego konkretnych pierwiastków. Dodanie chromu powoduje, iż klejnot stanie się różowy bądź czerwony. Obecność żelaza, tytanu, miedzi lub magnezu pozwala na uzyskanie innych barw takich jak żółta, fioletowa, pomarańczowa, czy zielona. Szafiry mogą być też bezbarwne. 

Szafiry w brytyjskiej rodzinie królewskiej 

Niesamowitą ciekawostką jest to, że w XX wieku książe Karol dokonał prawdziwego przełomu w rodzinie królewskiej, łamiąc tradycję. Zaręczyny jego przodków do tej pory odbywały się tylko i wyłącznie w obecności diamentowej biżuterii. Zamiłowanie jego ukochanej Diany do szafirów stopiło serce mężczyzny, dlatego postanowił oświadczyć się, wręczając pani swojego serca pierścionek zaręczynowy składający się z 18-karatowego szafiru. Decyzja księcia wpłynęła na wzrost popularności kamienia, a co za tym idzie także jego cen. Od tamtego momentu każda kobieta chciała posiadać w swojej kolekcji biżuterię z szafirem. W przyszłości, ten sam pierścionek ponownie błyszczał w czasie zaręczyn książęcej pary. Tym razem przypieczętował miłość Williama i Kate.