Powiększenie obrączki

Wraz z biegiem lat rozmiar palca może ulec zmianie. Inny tryb życia, wiek, przybranie na wadze czy ciąża mogą wpłynąć na powiększenie się obwodu, przez co ukochany pierścionek zaręczynowy i obrączka ślubna zaczynają nas uwierać. Aby zapobiec dyskomfortowym odczuciom, warto zastanowić się nad powiększeniem biżuterii. Proces ten polega na delikatnym rozciągnięciu pierścionka do takiego stopnia, żeby był idealnie dopasowany, tak jak w dniu ślubu. W przypadku większej rozbieżności pomiędzy wymiarami, których potrzebujemy a faktycznym obwodem obrączki, stosuje się tak zwaną “wstawkę”. Biżuterię rozcina się, a następnie wlutowywany zostaje odpowiednio wymierzony fragment metalu tej samej barwy i próby. Odpowiednia obróbka, która kończy proces powiększania, sprawia, że modyfikacja nie jest widoczna. Dzięki temu możemy nadal cieszyć się symbolami miłości, które zdobią nasze dłonie. 

Czy powiększenie jest zawsze możliwe?

Ewentualna korekta rozmiaru to kwestia, o której należy pomyśleć już podczas zakupu obrączek ślubnych. Pierścionki wykonane z tytanu nie mogą zostać poddane temu procesowi. Jedyną możliwością jest wymiana rozmiaru u producenta lub zakup nowej biżuterii. Podobnie sprawa wygląda w przypadku obrączek typu “slim”. Zbyt mała wysokość nie pozwala na rozciągnięcie obwodu. Mogłoby spowodować to wyginanie się metalu lub zaostrzenie jego brzegów. Dwukolorowe złoto, kamienie szlachetne, czy grawerunek to kolejne przeszkody stojące na drodze do zmiany wymiarów obrączki. Chociaż nie uniemożliwiają one procesu zwiększenia, to mogą go utrudnić. Ponadto, tego ryzykownego zadania nie podejmie się każdy specjalista. 

Czy rozmiar obrączki można zmienić tylko raz?

Istnieje stwierdzenie, że korektę rozmiaru obrączki można wykonać tylko raz. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ na możliwość zmiany wymiarów wpływa model obrączki. Duże znaczenie odgrywają kruszec, kamień szlachetny, styl, a szczególnie jakość zastosowanych materiałów. Niektóre egzemplarze można poddać ponownej modyfikacji. Warto jednak pamiętać, że każda ingerencja w obrączkę osłabia ją. W niektórych przypadkach znacznie korzystniejsze okaże się wykonanie repliki pierścionka.