Obrączki ślubne – z jakiego złota?

Przygotowania do ślubu zajmują wiele miesięcy, a niektóre sprawy – między innymi wybór obrączek ślubnych, okazują się nieco trudniejsze niż się na początku wydaje. Dlaczego? Na wstępie – sam wygląd oczywiście ma znaczenie, ale jest tylko jedną z kilku rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Co jeszcze jest w tym przypadku kluczowe? Przede wszystkim jakość kruszcu. Przyszłe pary młode najczęściej decydują się na obrączki ślubne wykonane ze złota. Dziś nie jest to jedynie złoto żółte, a także białe, różowe, czy nawet czarne. Jednakże nie jest ono wyłącznie dobrym wyborem – warto przyjrzeć się również takim metalom szlachetnym jak platyna czy tytan. Do spisu ważnych cech należy dołożyć także rozmiar – jest to rzecz oczywista, choć nie zawsze przyszli małżonkowie wybierają rozmiar odpowiedni.

 

Metal szlachetny, a obrączki ślubne

Złoto wykorzystywane w jubilerstwie dzieli się na trzy różne próby – 333, 585 i 750. Próba 333 najczęściej wykorzystywana jest do wyrobu biżuterii codziennej – posiada ona 33,3% czystego złota w stopie metalu, przez co stosunkowo szybko śniedzieje i traci swój pierwotny urok. Dlatego też wybierając obrączki ślubne warto zainwestować w próbę 585 lub 750. A co z osobami uczulonymi na ten metal szlachetny? Choć uczulenie na złoto zdarza się nieczęsto, są osoby, które zmagają się z tym problemem. W takim przypadku należy nabyć obrączki ślubne lub pierścionek zaręczynowy z tytanu czy platyny. Oba te kruszce cechują się niesamowitą odpornością na czynniki zewnętrzne, a w ich stopach znajduje się głównie czysty, szlachetny metal, dzięki czemu są hipoalergiczne.

 

Dlaczego rozmiar obrączek jest ważny?

Wiadomo, że rozmiar pierścionka czy obrączki musi być dopasowany na tyle, aby zmieścić się na palec i z niego nie spaść. Jednak to nie wszystko. Dobrze dobrany rozmiar obrączki ślubnej to taki, kiedy krążek przechodzi luźno przez palec, napotykając opór jedynie na kostce. Biżuteria powinna się delikatnie obracać u nasady palca. Powód, dla którego zostawiamy nieco „luzu” jest dość prosty. W zależności od osoby, pory dnia, czy roku, palce zmieniają swój rozmiar – mogą puchnąć w różnych okresach życia. W ten czas zbyt mała obrączka będzie niewygodna w noszeniu. Na stronie jubilera SAVICKI możesz zamówić bezpłatną miarkę i dowiedzieć się jak dobrze zmierzyć rozmiar pierścionka. Po więcej informacji kliknij tutaj.